Projekt Depositum - základní uživatelsk rozhraní

Vítejte v projektu Depositum. Tento projekt slouží k přístupnění digitalizovaných dokumentů (v současné době převážně časopisů), digitalizovaných Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Tento projekt je nyní v pilotním provozu, proto se prosím nebojte a sdělte nám veškeré připomínky a náměty k vylepšení na e-mailovou adresu webmaster@depositum.cz.

Práce s jednoduchým rozhraním projektu Depositum.

Rozhraní budeme popisovat v jeho podobě pro časopisy, pro jiné dokumenty je analogické. Při vstupu do knihovny Depositum se Vám zobrazí okno, rozdělené na dvě části. V levé části okna vidíte základní menu. V něm jsou následující oddělení.

Prohlížej dle (1)

Pomocí voleb v tomto oddělení si může vybrat, dle jakého kritéria chcete procházet digitalizované dokumenty. Jsou následujícá možnosti:

Jdi na... (2)

Dokumenty, digitalizované v rámci projektu Depositum, jsou rozděleny do jednotlivých knihoven (v současné době je v každí knihovně zařazen jeden kompletní časopis se všemi ročníky). Chcete-li přejít do jiné knihovny, můžete se pomocí volby z této sekce vrátit na hlavní stranu Deposita, odkud vedou odkazy do dalších knihoven.

Projekt Depositum poskytuje dvě verze uživatelského rozhraní. Pokud toužíte po složitější a na funkce bohatším uživatelském rozhraní, můžete zvolit volbu Rozšířené uživatelské rozhraní

V této skupině se také zobrazuje odkaz na nápovědu - nevíte-li si rady, můžete ji zvolit a zobrazí se vám tento text.

Vyhledávání... (3)

Další možnost, jak nalézt dokument, který hledáte, je použít vyhledávání. Pro vyhledání dokumentu máte dvě možnosti. Jednodušší možností je vepsat do připraveného textového pole hledaný text a stisknout tlačítko vyhledej. Pokud vám získané výsledky nevyhovují, máte možnost v levé části okna zpřesnit vyhledávací kritéria. Tutéž možnost zadat vyhledávací kritéria podrobněji bude mít, zvolíte-li volbu rozšířené vyhledávání, které Vám poskytuje více možností.

V současné době lze vyhledávat podle názvu části dokumentu (většinou časopisového článku), podle jeho autora či dle klíčových slov. V brzké době bude implementováno i vyhledávání dle plného textu dokumentů (tato možnost bude zpřístupněna velmi brzy, čeká se pouze na dokončení převodu digitalizovaných dokumentů do textové podoby). Přesnější popis kritérií, dle kterých lze vyhledávat naleznete v nápovědě k rozšířenému vyhledávání.

Vrať se na... (4)

Pokud zvolíte v pravé části okna libovolnou volbu (ať již dokument, autora, klíčové slovo), zobrazí se vám v levé části tato volba. Nabídne vám seznam všech titulů, autorů, či klíčových slov, které jste museli zvolit, aby se vám zobrazil současný obsah stránky. Volbou libovolné z možností nabízených v tomto oddělení se můžete vrátit zpět a zvoli jinou možnost.

Pravá část okna (5)

V pravé části okna se zobrazují různé možnosti, podle toho, co jste zvolil(a) v levé části okna. Vždy vyberte takovou možnost, která vás dovede k hledanému dokumentu či článku. Pokud zjistíte, že jste zvolil špatně, můžete se kdykoli volbou v Vrať se na... vrátit k předchozí volbě, popř. volbou z Prohlížej dle... začít znovu od začátku. Obě tyto volby jsou přístupné v levé části okna.

Zobrazení konkrétního článku

Vyberete-li v pravé části okna článek, otevře se vám nové okno prohlížeče. V něm budete mít zobrazeny základní informace o dokumentu a zobrazeny všechny jeho strany. Zároveň se vám zde zobrazí i odkazy na všechny navazující dokumenty, které tak budete moci snadno zobrazit.